Sława imienia Agata wiąże się z kultem świętej Agaty, jednej z wielu męczennic wczesnego chrześcijaństwa. Lepiej oszczędzić sobie wszystkich szczegółów jej okrutnej śmierci (dodam, że jedną z jej tortur było obciecie piersi w drastyczny sposób). Ważne jest, że żyła na Sycylii i zginęła od ognia. Dlatego właśnie, już jako święta, została patronką chleba. Chroniła również od pożaru, od uderzenia pioruna, a w swojej ojczyźnie – od wybuchu wulkanu. Została też patronką swej wyspy, Sycylii, gdzie do dziś nie brakuje ludzi o ognistym temperamencie.

Agata (a właściwie: „Agath”) po grecku znaczy „dobra”. Jednakże ów magiczny czynnik, który do dziś działa na kobiety noszące to imię, nie wiąże się wcale z nadmiarem dobroci, ale przede wszystkim z żywiołem ognia. Nam to imię kojarzyć się jeszcze może z agatem, czyli z bardzo twardym kamieniem, który jest używany do budowy wag i innych precyzyjnych mechanizmów. Liczbą tego imienia jest jedynka. Zatem według numerologii imię to jest odpowiednie dla osób samodzielnych, przywykłych do decydowania o sobie i innych, stanowczych i nie lękających się trudnego życia, w którym wiele rzeczy trzeba zaczynać od początku, od podstaw.

Imię Agata silnie działa na charakter dziewczynki, a później kobiety, która je nosi, wciąż je słyszy i wypowiada. Jego twarde dźwięki brzmią przecież jak wojskowa komenda! Zatem Agaty uczą się nie czekać, działać szybko i zdecydowanie; stają się wymagające i nie znoszą sprzeciwu.

Agaty umieją zmierzać do celu najkrótszą drogą. Zwykle wiedzą, czego chcą, są rozsądne i praktyczne. Znają się na silnikach, mechanizmach i budownictwie, i nie mają przesądów, że coś jest wyłącznie męskim zajęciem. W rodzinie zazwyczaj stają się jej głową; często ojciec i matka muszą się liczyć z opinią Agaty, kiedy jest jeszcze całkiem mała. Agaty lubią, kiedy w ich życiu wiele się dzieje. Nie przepadają za życiem zbyt uładzonym i monotonnym. Są miłośniczkami ruchu, wysiłku, sportu, konnej jazdy i górskich wycieczek. Agata jest wymagająca wobec siebie samej, innych też nie będzie rozpieszczać. Trudną stroną charakteru Agat jest to, iż uważają, że wiele im się od życia należy, potrafią żądać i stawiać warunki, i w żadnym razie nie poprzestają na małym. Życie wśród ludzi ułatwia im to, że trzymają się określonych zasad, potrafią być zdyscyplinowane i można polegać na ich słowie. Dobrze się sprawdzają w ramach instytucji i organizacji, i nie buntują się istotnego powodu. A do tego nigdy nie tracą fantazji.

Generalnie, taka jestem. W dzien moich 15 imienin w życiu zaczęłam się nad tym zastanawiać. Fakt, imię to (a raczej jego znaczenie) do mnie pasuje. Kiedyś nie lubiłam ani pełnego imienia, a tym bardziej Agatki. Bleee! Ale teraz to mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Kiedy ktoś nazywa mnie Agatką, robi mi się milej i … ;)

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Agatek! :D W szczególności dla:
* Agaty z mojej klasy :*
* Agaty z EFu :*
* Agaty Zorby :*
* pani Agaty (od angielskiego) :*